Od mýtických monster po Hvězdné války: lidská fantazie napříč historií
Fantazie, neboli představa či imaginace jako produkt lidské mysli provází společnost od samého počátku věků. Lidské představy se díky vzrůstajícímu vědeckému poznání často mění, avšak vždy si lidé pomocí fantazie vysvětlovali jim neznámé, nevysvětlitelné a rovněž i děsivé jevy. Lidé si je ale nevytváří jen ze strachu, ale rovněž jako součást zábavy, jak to známe z doby současné. Mnohdy se právě tyto příběhy v podobě hrdinských a zakladatelských mýtů staly součástí kolektivních identit nebo státní ideologie. Fantazie tedy v lidských společenstvích zastávala a stále zastává roli nejen stmelující, podpůrnou, ale zároveň i roli roli exkluzivní, tedy vylučovací. V těchto souvislostech jsou pro tematické číslo stanoveny následující okruhy:
Interpretace produktů lidské fantazie v dějinách
Už od starověkých dob jsou nám známé produkty lidských představ, které jako celek nazýváme mytologií. V dobových textech a vyobrazeních napříč historií narážíme na obavy z neznámého, na osobní hrdinství nebo nadlidské schopnosti. Rovněž se setkáváme s existencí čistě smyšlených bytostí. Jaká témata si dobová fantazie určovala? Jaké důvody vedly k jejímu vytváření? Jakou roli hrálo propojení náboženství a lidských představ?
Fantazie v čase a prostoru
Lidské představy jsou závislé na době a místě svého vzniku. Prostor a čas, a s tím spojená společenská atmosféra, ve které vznikaly, mohly výrazně ovlivňovat jejich formu a podobu. Jak se různé legendy vyvíjely v průběhu dějin? Liší se lidské představy v závislosti na geografické umístění, nebo mají transnacionální charakter?
Historie v současné fantasy a sci-fi tvorbě
Soudobí autoři často sahají k dějinám, starým bájím a mýtům nebo i náboženstvím jako k odrazovému můstku pro vlastní tvorbu. Jak se v současné tvorbě sci-fi, fantasy a alternativní historie projevují tyto ideové zdroje? Je pro současné autory historie zásadní?
Své příspěvky zasílejte na obscura@ffabula.cz do 20. 2. 2020