Náš časopis se při svém vzniku inspiroval starobylým optickým přístrojem nazývaným camera obscura neboli temná komora. Zmíněné zařízení se užívá k promítání obrazu, který však není nikdy zcela věren snímanému objektu, ale je vždy zmenšený a převrácený. Proces promítání se v mnohém podobá historickému bádání, neboť ani historie není naprosto shodná s minulostí, tedy tím, co se skutečně odehrálo. Přesto nemožnost přesného zachycení minulosti nás nesmí přimět k rezignaci na její poznání, ale měla by nás vést k pokoře, jež může přispět k hlubšímu porozumění.
V tomto přeneseném významu představuje náš časopis jakousi cameru obscuru, která snímá historii na univerzitě a svou čočku zaostřuje konkrétně na to, co znamená historie z pohledu nás, studentů. Jaká témata nás přitahují? Nad jakými bychom rádi diskutovali? Co považujeme za současné problémy historie i historiografie? Co bychom chtěli na fakultě nebo ve výuce zlepšit, změnit, či pochválit?
Hlavním cílem našeho časopisu není vytvořit odborné periodikum, nýbrž přispět k popularizaci témat a prací, které studenti a studentky vytvářejí. Proto v našem podtitulu stojí „populárně naučný časopis studentů historie“. Stěžejní část časopisu budou vždy zaujímat články studentů. Vedle Vašich příspěvků s historickou tematikou se budou pravidelně objevovat rubriky zajišťované redakcí. Obscura také na svých stránkách nabízí pole pro dialog mezi vyučujícími a studenty. Převážně na našem on-line blogu je vymezen prostor k tématům, které se týkají celého oboru a výuky historie na FF UK. Rádi bychom poskytli prostor všem členům a členkám akademické obce, proto budeme rádi, když se na nás budou obracet i samotní vyučující.
Náš společný časopis bude vycházet jednou za semestr. Pokud se vám nepoštěstí si pořídit tištěné číslo, můžete si Obscuru půjčit v Knihovně Jana Palacha nebo v Historickém kabinetu. Kromě těchto možností budou všechna vydaná čísla volně ke stažení i přečtení na našem webu.