Ústní část...
Pokud uspějete v testu a získáte alespoň polovinu bodů, budete pozváni do druhého kola přijímacího řízení. Většina fakultních ústavů si zakládá na tom, že chce své adepty vidět "naživo" a nevybírat jen podle testů encyklopedických znalostí. Připomíná to skutečně trochu pracovní pohovor a tady už nejde jen o to přesvědčit komisi o svých rozsáhlých vědomostech (to jste dokázali už v testu), ale řekněme zaujmout, dát najevo že jste nejen znalec, ale taky "materiál" na historika. Výhodou je, že narozdíl od pracovních pohovorů nebude přijat jen jeden kandidát. Je dobré se soustředit na pár bodů přípravy:
Vnější dojem
Je rozhodně dobré se představit jako člověk, s kterým se dá vést diskuse. Zahoďte zbytečné stresy, nevšímejte si nezbydtně řady titulů, které nosí vaši "oponenti" a vězte že jste tu skutečně pro to, abyste si s nimi promluvili. Zbytečná ustrašenost rozhodně nebude v kurzu. Respekt k postavení svých budoucích kolegů profesorů dáte dostatečně najevo tím, že přijdete slušně oblečeni a nebudete se zbytečně hádat o malichernosti. Vězte, že součástí "zkoušky" bude určitě i snaha vás trochu vyprovokovat - žertem, otázkou, na níž pravděpodobně nezná odpověď ani nikdo z ostatních členů komise, a podobně. Zachovejte klid, nepropadejte panice.
Literatura
Součástí požadavků k přijímacímu pohovoru je předložení seznamu literatury. To není v žádném případě způsob, jak vás trápit nebo před komisí potopit. Je to prostě výchozí bod k diskusi, která má u zkoušek proběhnout. Základní požadavek zní - ať to vypadá slušně! Nelitujte čistého papíru, tisku, práce se strukturováním podle období a zaměření. Můžete též využít služeb národní knihovny, která ve svém online katalogu poskytuje možnost zkopírovat si citaci knihy podle normy ISO. Takto zpracovaný seznam vypadá profesionálněji.
Vybírejte si pokud možno pouze seriózní literaturu. Poznáte ji především podle poznámkového aparátu. Většinou také šetří slovy jako "záhada" nebo "tajemství" v názvu. Pro většinu komisí nemá cenu historická beletrie, není důvod uvádět přehledové publikace typu "Encyklopedie evropských dějin" a všechny různé popularizace jako oblíbené "Toulky".
Seznam doporučené literatury naleznete na našich stránkách s vhodným komentářem.
Ostatní
Ano, vaše práce na projektu, seminární práci či středoškolské odborné činnosti, se počítá. Též pokud máte pocit, že článek otištěný v nějaké lokální publikaci stojí za zveřejnění, klidně se komisi pochlubte. Rozhodně to bude dobré téma k hovoru. Nemusíte se stydět před velkými jmény z oboru, že vaše práce nebude shledána plně vyzrálou - od toho ostatně budete studovat historii. Na druhou stranu zůstaňte sebekritičtí a přijímejte komentáře k práci se zdravým nadhledem.